ana sayfa | iletişim 

2004-05-06-07-08-09-10-11-12-13-14-15


 AĞA'MIZ Sn.HAKKI ARSLAN

( 2004-2005-2006-2007-2008-2009-2010-11-12-13-14-15 Dönemi )

ACI KAYBIMIZ

Koyumuzun büyüğü İş adamı ve büyük hayirsever insan Degerli agamiz Hakki Arslan hakkin rahmetine kavusmustur.Cenabi hak rahmet eylesin koyumuzun ve Arslan ailesinin basi sag olsun.Cenazesi 03.11.2015 salı günü fatih camisinden ikindi namazina mutakip yalova ya safran koyune nakil edilip 4 kasim carsamba ogle namazina mutakip yalova safran koyunde esinin yanina defin edilmiştir.Cenabı hak rahmet eylesin, mekanı cennet olsun...

.................................................................................................................

AĞA'MIZ Sn.HAKKI ARSLAN

( 2004-2005-2006-2007-2008-2009-2010-11-12-13-14-15 Dönemi )

Ağalık seçimi için Sn.değerli başkanımız irfan Aydın bey'in konuşması


Değerli komşular Ağalık seçimi bu yılda yapmayacağız çünkü bizim ağamız bir karayakup köyümüzün değil tüm sivasımızın vede gönlümüzün ağasıdır
Biz yönetim olarak sizlerin bizlere olan güveninize inancımızdan dolayı yönetim kurulu kararımızla bu yılda ağalık seçimi yapmıyoruz.
Çünkü bizlerin ve derneğimizin her türlü ihtiyacını sn. ağamız Hakkı arslan bey karşılıyor yani açıkcası isteyin benden ne isterseniz diyor
ben sizlerin ve köylülerimin her zaman yanınızdayım diyor onun için biz yönetim olarak sizin adınıza Sn. ağamız sen bizim gönlümüzdeki ağa değil tüm sivasın ağasısın
sen karayakup köyünü gururla temsil ediyorsun ağam ağalığın hayırlı olsun.

Sn. Ağamız Hakkı arslan bey'in teşekkür konuşması


Piknik şenliğimiz hepimize hayırlı olsun inşaallah daha güzel ve hayırlı günlere hep birlikte ulaşacağız.
Saygıdeğer köylülerim ben ağalık yarışının bir açık artırma yarışı olmasını istemiyorum ne ihtiyacınız varsa lütfen söyleyin ben her zaman sizlerin yanınızdayım
Szlerin bana olan saygı ve sevgisinden her zaman gurur duydum ve duyuyorum.taahhüt ettiğim her miktarı evvel allah'ın izni ile çeketimi satar gene öderim
ben sizleri ve köyümü ata topraklarımı çok seviyorum hepiniz allaha emanet olun.

Karayakup Köyü 2004-2005 Yılı ve 2006-2007-2008 Yılı Ağası Sayın Hakkı Arslan

Karayakup köyüne yaptırdığı köprü

hspace=0

Gölova baraj gölü kenarına yaptırdığı bayrak direği ve ay yıldızlı Bayrağımız

Köyiçi menfez çalışmaları

01/05/2006


HAKKI ARSLAN ( Karayakup köyü Ağası )

Hakkı Arslan Kimdir?

Hakkı Aslan, Gölova’nın Karayakup Köyü’nde doğmuş İstanbul’da hamallık yaparak geçimini sağlayan bir ailenin çocuğudur. 1950’li yıllarda ben 2 yaşında iken İstanbul’a göç etmişiz. Sivas’tan İstanbul’a göç eden belki ilk 10 aileden birisiyiz. Babam daha sonra Hürriyet Han ve Oteli’nde odabaşçılık yapmaya başladı. Çocukluğumuz Mahmutpaşa’daki bu yerde zor şartlar altında geçti. Daha sonra Gaziosmanpaşa’ya taşındık ama çocukluğumuz ve gençliğimiz maddi ve manevi sıkıntılar içinde geçti.

Eğitiminizi nasıl tamamladınız?

Ben ilkokul 3’te çalışmaya başladım. Çeşitli işlerde hem çalıştım hem okuma gayreti içinde oldum. 1980’e yakın dönemde o zamanki öğrenci olayları ve Türkiye’nin içinde bulunduğu siyasi ortamın getirdiği sıkıntılardan dolayı İstanbul Üniversitesi’nde İşletme’yi bitirdim. Onun arkasından 12 Eylül hadisesi geldi. O günlerde değişik siyasi olayların içinde bulundum. Sağ görüşlü bir insanım. O görüşteki insanların içinde birçok mağduriyetimiz oldu. Evine ekmek götüremeyen insanlar oldu. Onlardan bir tanesi de ben oldum. Gördük ki bir takım ideolojilerle, insanlara faydalı olmak ekmeğin resmini çizerek karın doyurmak mümkün değil.

Sekiz Şirket Bir Vakıf Kurdu

Peki iş hayatına başlamanız nasıl oldu?

İş hayatımızın başlangıcı da biraz da bu günlere geliyor. Denizcilik bankasında memuriyetim vardı. Bu işim devam ederken 1983 senesinde serbest muhasebeciliğe başladım. Ek gelir olsun diye bir ofis açarak akşamları serbest muhasebecilik yapıyordum. Gece geç saatlere kadar çalışıyordum. Bunun yanına bir müddet sonra tesadüf eseri sigortacılığa başlamak nasip oldu. Bir müddet sonra muhasebeyi yanımda çalışan iki arkadaşa bıraktım. Sigortacılığa devam ettim. Zaman içinde sigortacılık işim gelişti, büyüdü. Türkiye’nin en iyi 10 sigorta şirketinden biri haline geldi Doğduğumuz toprakların ismini de şirketlerimize verdik.

Şu anda Göl Grup çatısı altında kaç şirketiniz var?

Göl Gurup adı altında 8 şirket bir de şahsıma ait vakfım var. 700’e yakın çalışanımız var. İş hayatımız rabbimin lütuya günün 25 saati çalışmak kaydıyla gelişti. Sigortacılığın yanına 2. şirket olarak Yurtdışı müşavirlik geldi göl müşavirlik ABBnin Türkiye temsilcisidir aynı zamanda.brokerlik içine alacak şekilde yapar iş yönetimi hakkında profesyonelce bir yönetim kurulu üyeliği yaparak onlara yardımcı oluyoruz.

Enfaktüs Geçirmem Hayatımın Dönüm Noktası Oldu

Bunların yanında bir de vakfınız var. Vakfınızdan da bahseder misiniz? Faaliyet alanları nedir?

Evet, Hakkı Aslan Kültür ve Eğitim Vakfı adıyla kendime ait mülklerin kira gelirleriyle faaliyetini sürdürüyor. Öğrencilere burs verme amacıyla kuruldu. Şu anda 27 öğrencimize burs veriyoruz. Bunun yanında da Ramazan öncesi ve süresince Kurban bayramında ihtiyaç sahiplerine erzak yardımı yapıyoruz. Ayrıca muhtaç çocuklarımızı giyindiriyoruz. Bu arada Vakfımızdan burs desteği alıp da okulunu bitiren öğrencilerimizden bazılarının da öğrenci okutma gayreti içine girmiş olmaları bizleri ziyadesiyle sevindiriyor. Özellikle kız öğrenciler bu konuda daha duyarlı. Geldiğimiz noktayı unutmamak durumundayız. Alan değil de veren olduğumuz için şükretmek lazım. Haftada bir gün belediye otobüsüne binerim. Yarının ne olacağını sadece Allah bilir. Bizim toplumun yaşadığı birçok şeyden ibret almak lazım. Tek bir şey kalıyor; yaradanın rızası için yaratılana faydalı olmak.

Özellikle son yıllarda yoğun şekilde hayır işleriyle ilgileniyorsunuz? Sizi buna iten nedir?

1990 yılında arka arkaya 3 defa enfaktüs geçirdim. Bu benim hayatımın bir dönüm noktası oldu. Yani bu olay bana hayatımda yapmak isteyip te yapamadığım ama yapmamız gereken şeylerin neler olduğunu gösterdi. Hastalandığım güne ve sonra yaşadıklarıma çok şükrettim. Bu benim için musibet değil, kurtuluşumun adımı oldu. Dert diye gördüğümüz şey bizim dermanımız oldu. Şükür ki o gün emanetini almadı. Eksiklerimizi tamamlamayı nasip etti.

Neler yaptınız bu dönüm noktasından sonra?

Az önce bahsettiğim Vakıf bu dönemden sonra kuruldu. Bunun yanında ilk defa 2004 yılında yani 48 yıl sonra doğduğumuz topraklara nasip oldu. Gölova’ya, Karayakup Köyümüze 2004 yılı Kasım ayı gibi gittim. O bölgenin köprüye ihtiyacı olduğunu öğrendim. Birçok köyü birbirine bağlayan bir noktadaydı. 50 yıllık bir özlemdi. 11 insan bu geçişler sırasında vefat etmiş sayısız hayvan da telef olmuş. 2005 yılın temmuz ayında ilk kepçeyi vurduk. Ve 2006 yılı Temmuz ayında da 265 milyar gibi bir maliyetle bitirmek nasip oldu. Tamamen kendi adıma kendi imkanlarımla bölge insanının yöneticilerinin de desteğiyle yaptık. Bunun yanında Gölova’ya dev Türk Bayrağı direği dikmek de bize nasip oldu. Ayrıca da, köyümüze çevremize çeşme, altyapı çalışması ve benzeri şeyleri de yapmak nasip oldu. Bundan sonra da bir takım benzer çalışmalarımız daha olacak. Doğduğumuz topraklara borcumuzu ödeme gayreti içindeyiz.

Arabanın direksiyonunda siz olduğunuz müddetçe siz kullanırsınız. Fener, oğlunuzun elindeyse onun sizin elindeyse sizin önünüz aydınlatır. Fener sizin elinizde olduğu sürece yönünüzü basacağınız yerleri siz tayin edersiniz. Siz Hayatınız boyunca yapacağınız ve rabbimize vereceğimiz borçlar burada rabbimizin rızasını kazanmak için yapılan hayır ve hasenatlardır. Kendi nefsimiz kurtarmak için yapıyoruz. Bunu yarına ertelersek sizden sonra hiç kimse bir şey yapmayacaktır. Akıllı adam bilgisi görgüsü nispetince yapmaya gayret eder. Hiç kimse yaptığı güzel şeyleri kendisi yapmıyordur kötü şeyleri kendisi yapar ama güzel şeyler ona bir lütuftur. Hayatımda birine bir şey vermek istiyorsanız hemen yapmalısınız ertesi güne kalırsa yüzde 50 ye düşer.

Nejdet Tepe


ŞEYH GAZİ KARAYAKUP HZ.ZİYARETGAHI DÜZENLEMESİ

hspace=0 hspace=0

hspace=3

hspace=0 hspace=0

hspace=0 hspace=0

Şeyh Karayakup Gazi hazretleri Hoca ahmet Yesevi Hazretlerinin gurubundan olup horasan evliyaları olarak nitelendirilen Alperenler olarak isimlendirilen Manevi derinliği çok büyük olan seçkin şahsiyetlerdendir.Muhtemelen horasan bölgesinden Mogol akınları nedeniyle 13. yüzyılın baslarında Anadolu’ya gelen Horasan erenlerinden bir kisidir. Kendisi Islam’in ilk yillarinda Horasan bölgesinde hem ticaret, hem de teblig için girisen Müslümanlarin soyundandir. Kara lakabini almasi da kendisinin Arap kökenli ve esmer tene sahip bir kisi olmasindan kaynaklanmaktadir ki o tarihlerde bu kisilere Arap manasina Kara sıfatı kullaniliyordu.Nitekim Hz.Ebubekir sıdık(RA)’nin soyundan oldugu Osmanli Arsivleri kayitlari arasinda bununan 255 numarali ve 1547 tarihli Tapu Tahrir Defterinin 146 sayfasinda söyle geçmektedir. Zaviye-i Karayakup, bermucebi atik, halen Hazreti Ebubekir R.A. neslinden. Yeni Osmanli Arsivinde 37 numarali (1493 tarihli) Tapu Tahrir Defteri’nin 862, sayfasinda ise söyle geçmektedir; Karye-i Karayakup, vakf-i zaviye-i Karayakup der uhde-yi Dervis Mehmet(yani; Dervis Mehmet’e dirlik olarak verilmis olan Karayakup zaviyesine bagli Karayakup köyü).

İstiratgahı köyümüzün üst bölgesindedir.türbesinin yanında bir kücük mescit yanında camisi iki adet çeşmesi kurban etlerinin pişirilmesi için iki adet ocaklık masalar ve oturaklar bulunmaktadır.heryıl yüzlerce ve binlerce insan tarafından ziyaret edilmekte kurbanlar kesilmektedir.

Ayrı zamanda karayakup hazretlerini ziyaret edenler ana yazısı denilen mevkide bulunan annesinin kabrinide ziyaret ederler.Annesinin ziyaretgahında bir kücük mescit ve bir çeşme bulunmaktadır.

2008 Temmuz da Sn. Ağamız Hakkı Arslan bey Şeyh Gazi Karayakup hazretleri nin türbesi nin Restorasyonunu ve çevresinin düzenlemesini yaptırmıştır.

Sn.Eyüp Akça bey tarlasını ziyarete bağışlayarak kesimhane,oto park ve çocuk parkı yapılmıştır.Ayrıca Sn. Eyüp Akça nın ve Gölova Özel İdaresinin katkıları ile ziyaretin yolları genişletilip yeniden yapılmıştır.

hspace=0 hspace=0

hspace=0 hspace=0

hspace=0 hspace=0

hspace=0


KÖY KONAĞI YAPIMI

Köylü devlet işbirliği ile yapılan köy konağımız gölova özel idaresi'den tek kat olarak ve 13.000 TL.si Karayakup köyü derneği 43.00 TL.si Özel idarenin ödeneği ile toplam 56.000 TL.ye 2010 yılında tek kat olarak ihale edildi.İhaleyi kazanan Sn.Ağamız Hakkı Arslan beyin sahibi bulunduğu şirket kazanmıştı, Fakat Hakkı ağamız tek kat olan köy konağımızı bu konak karayakup köyümüze küçük gelir diyerek kendi imkanları ve maddi katkıları ile konağı iki kata çıkartıp birde fırın ilave 2011 yılı 16 temmuzda derneğimizin yaptığı açılış organizasyonunda köyümüze hediye etmiştir.Kendisinden Allah (C.C.) razı olsun diyor karayakup köyü derneği ve köylümüz adına sn. ağamıza teşekür ediyoruz.

DÜZENLEYEN NEJDET TEPE


HAKKI ARSLAN AGANIN HAYATINDAN KESİTLER

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

 

 

 
Uyarı : (!!!) Herhangi bir ortamda gerek Resimlerimizin gerekse site içeriğimizin, izinsiz kullanılmasi halinde gerekli tüm yasal işlemlere başvurulacaktır.
Web sitemiz sayın Necdet TEPE tarafindan tasarlanmıştır.

http://www.sevdacicek.com    http://www.karayakuplular.tr.gg  )

IP Adresiniz: 35.175.180.108

Hava Durumu 
 
Karayakup köyü için yapılan bu site çalışmalarını nasıl buluyorsunuz?
Pek iyi
İyi
Normal
Kötü
Çok kötü
 
 

 
 
Karayakup köyü derneği çalışmalarını nasıl buluyorsunuz
Çok Başarılı
İyi
Orta
Vasat
Vasatın Altında
 
 

Ziyaret İstatistiği
Bugün : 386
Dün : 374
Toplam : 2.137.402
15.11.2019 15:31:22

Ziyaretçi Defteri
Adınız Soyadınız *
E-mail adresiniz *
Mesajınız *