ana sayfa | iletişim 

Subaşı köyü


Subaşı Köyü / Gölova

 

Gölova'nın güneybatısında yer alan köy; Çukur yurt, Çakır şeyh, Çevrecik, Okça ören, Can Köyü ve Karaca köyleri ile çevrilidir. Güneydoğu ve güney kesimleri engebeli olan köyün kuzey ve batısı daha düz ve sade bir yapıya sahiptir. Fazla geniş olmayan düzlükler yer yer tepelerle kesilir. Tarım yanında hayvancılığa imkân veren meralar daha fazla yer tutar.  

Köyün tarihiyle ilgili olarak çok fazla belgeye rastlanmamakla birlikte cumhuriyet dönemine kadar köyün tamamen bir Rum köyü olduğu çevre köylülerce söylenmektedir. Cumhuriyet ve Lozan la birlikte batı Trakya'daki Türkler ve Rumların değişmesini öngören anlaşmayla Trakya'dan gelen göçmenler bu köye yerleştirilmiştir. İki Rum aile ise İstanbul'a yerleşmiştir. 1926/1936 seneleri içinde mecburi ikamete tabi olan göçmenler (Muhacirler)'in 10 yıllık süreden sonra ayrılması ile birlikte Suşehri ve İmranlı'dan buraya önemli ölçüde bir göç başlamıştır. Önceleri geçici bir yerleşimle gelen insanlar muhacirlerin çekilmesiyle onların mülklerini satın alarak kalıcı olarak yerleşmişlerdir. Böylece köyün kalıcı tarihi 1940'lan bulmaktadır.

İlk gelenlerin akraba ve yakınları da bilahare Ulu çukur'a gelmişlerdir. 1970'lere kadar devam eden bu göç, bu tarihten sonra tersine dönmüştür. Muhacirlerin yaptığı gibi Ulu çukurlular da köyü terk etmeye, şehirlere göçmeye başlamışlardır. 1960'larda 50 haniye geçen köy, bugün 10-15 haneye kadar inmiştir. Diğer köylerin aksine bu köyde yapılaşma da oldukça azdır. Muhacirlerin terk ettikleri gibi Ulu çukurlular da adeta geri dönmemek üzere gitmişlerdir. Yazın belli oranda gezmeye gelinse de diğer köylerle kıyaslanmayacak kadar azdır.  

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayanmaktadır. 1750 dekar tarım arazisinin ancak 250 dekan sulanabilmektedir. Meraların geniş yer tutması hayvancılığı desteklemektedir. Küçükbaş hayvancılık yaygındır. Buğday, arpa, nohut, fasulye, fiğ ve yonca en önemli tarım ürünlerindendir

Su köyün en önemli meselesidir. Gerek içme, gerekse sulama suyu yok denecek kadar azdır. Beş oluk sulama projesiyle sulanabilen arazi daha fazlalaşacaktır.  

Köyde, tarihte katran yapılarak çevre köylere satılırmış. Yine çamdan külek, yayık gibi ev aletleri de yapılmaktaymış. Bugün bunlar birer nostalji olmuştur. Zanaatların, yapan insanla ölmesiyle aktarılamaması, köyün ekonomisine de olumsuz etkiler yapmıştır.  

Köydeki tarihî Rum Kilisesi de zamanla tahribata uğramıştır. Bugün yalnızca temel taşlan bulunmaktadır.

 

Muhtarlık

2009 -
2004 - Nazım Korkmaz
1999 -
1994 -
1989 -
1984 -

 
Uyarı : (!!!) Herhangi bir ortamda gerek Resimlerimizin gerekse site içeriğimizin, izinsiz kullanılmasi halinde gerekli tüm yasal işlemlere başvurulacaktır.
Web sitemiz sayın Necdet TEPE tarafindan tasarlanmıştır.

http://www.sevdacicek.com    http://www.karayakuplular.tr.gg  )

IP Adresiniz: 3.231.229.89

Hava Durumu 
 
Karayakup köyü için yapılan bu site çalışmalarını nasıl buluyorsunuz?
Pek iyi
İyi
Normal
Kötü
Çok kötü
 
 

 
 
Karayakup köyü derneği çalışmalarını nasıl buluyorsunuz
Çok Başarılı
İyi
Orta
Vasat
Vasatın Altında
 
 

Ziyaret İstatistiği
Bugün : 105
Dün : 453
Toplam : 2.150.749
08.12.2019 02:44:56

Ziyaretçi Defteri
Adınız Soyadınız *
E-mail adresiniz *
Mesajınız *