ana sayfa | iletişim 

Okçaören Köyü


Okçaören Köyü / Gölova

Tarihi


Gölova'nın güneybatısında yer alan en uzak köylerden biridir. Köyün batısı Akıncıların köyleri ile, kuzeyi Çevrecik-Sarıçiçek mezrası, doğusu Ulu çukur, Can köy, güneyi ise İlyas köy ile sınırlanmıştır. Bu sınırları dışında yörenin tabiriyle Ağeniş, Büyük boz, Su dökülen, Büyük taş, Kireç kuyusu, Keçeli, Dip yol ve Taksim köyün sınırlarını oluşturur. Bu sınırlar asırlardır, nesiller boyunca gelen sınırlardır. Köyün arazisinin önemli bir kısmı Kel dağ-Kızıldağ sırasının kuzey eteklerinde yer aldığından oldukça engebelidir. Bu engebelilik tarım alanlarını da etkilemiştir. Tarıma müsait arazinin en az olduğu köydür. Tabii ki bu da yerleşme ve nüfus üzerine olumsuz etkiler yapmıştır. Bu nedenle de nüfusu en az olan köyümüzdür. 11 hanenin kaldığı köyde 40 kadar kişi kışın ikamet etmektedir. Ancak yaz mevsiminde geri dönüşle bu sayı artmaktadır.

 

Köyün kuruluşu ile ilgili olarak çeşitli bilgiler nesiller boyu aktarılarak gelmiştir. Köyün Kuru çay'dan gelen Hasan ve Ömer Ağalar tarafından 300 sene önce kurulduğu söylenmektedir. Ancak Türklerden önce de Rumların buralarda yaşadıkları bilinmektedir. Rumların, seferberliğe kadar Ordu deresindeki kireç taşlarını çıkarttıkları ve işlettikleri, yaşlılarca söylenmektedir.Yine Ordu deresi civarındaki bir mağaranın Hz. İsa tarafından kutsandığını, bu nedenle de Rumların yaşadığı dönemde hıdrellezde bu mağarayı ziyarete geldikleri söylenmektedir. Daha sonraki dönemlerde de birkaç kez İstanbul'daki Rumların bu mağaraya ziyaret amacıyla geldikleri söylenmektedir. 15 metre derinlikteki ve 3 metreye varan genişlikteki mağarada bazı yazı ve resimler bulunmaktadır.

 

Köyün 2100 dekar tarım arazisine karşılık 10.000 dekar merası bulunmaktadır. Tarım alanlarının bir çok yerde tarım sınana yaklaşması nedeniyle tarım ürünleri çok ekilememektedir. Hayvancılık daha önemli faaliyettir. Bilhassa küçükbaş hayvancılık en önemli faaliyettir. Gölova ilçesinde koyun bulunan sayılı köylerdendir. Yine arazisinin sarplığı traktör ve ekipmanlarının köye girmesini zorlaştırmaktadır. Bundan dolayı koşum hayvanlarının kullanıldığı tek köydür. Ancak nüfusun azalması, göçün artması koşum hayvanlarının sayısını da azaltmıştır. Sadece 5 çift koşum kalmıştır ki Ay doğdu'daki bir çift koşumla beraber Gölova ilçesindeki tüm koşum hayvanı sadece 6 çifttir.

 

Köyün tüm nüfusu 500 kadardır. En önemli sorunları ise susuzluktur. Beşoluk suyunun getirilerek tarıma kazandırılması ve mevcut yabani fındık ağaçlarının aşılanarak çeşitli meyveler elde edilebilmesidir

 

 

Muhtarlık

2009 -
2004 - Şerif Nayır
1999 -
1994 -
1989 -
1984 -

 
Uyarı : (!!!) Herhangi bir ortamda gerek Resimlerimizin gerekse site içeriğimizin, izinsiz kullanılmasi halinde gerekli tüm yasal işlemlere başvurulacaktır.
Web sitemiz sayın Necdet TEPE tarafindan tasarlanmıştır.

http://www.sevdacicek.com    http://www.karayakuplular.tr.gg  )

IP Adresiniz: 34.204.168.209

Hava Durumu 
 
Karayakup köyü için yapılan bu site çalışmalarını nasıl buluyorsunuz?
Pek iyi
İyi
Normal
Kötü
Çok kötü
 
 

 
 
Karayakup köyü derneği çalışmalarını nasıl buluyorsunuz
Çok Başarılı
İyi
Orta
Vasat
Vasatın Altında
 
 

Ziyaret İstatistiği
Bugün : 345
Dün : 584
Toplam : 2.232.481
27.05.2020 17:39:35

Ziyaretçi Defteri
Adınız Soyadınız *
E-mail adresiniz *
Mesajınız *