ana sayfa | iletişim 

Karnem


KARNEM

 

Değerli Veliler, Sevgili Öğrenciler…

Büyük bir heyecan, sevinç ve umutla başladığımız eğitim-öğretim yılının ilk döneminin sonuna geldik.Yoğun emekler ve tatlı telaşları hep birlikte yaşadık. Hayatımızın her alanında olduğu gibi çabalarımızın ürünü olarak bu süreçte de karnelerimizi alıyoruz. Öğrenci olan biricik,sevgi ve yaşam motivasyonlarımız olan çocuklarımızmış gibi görünse de unutulmamalıdır ki karne; sadece onların değil hepimizin eğitimle ilgili genel bir değerlendirilmesidir.
         Öyleyse öğrencilerimizin karneleri doğru okunmalı, doğru değerlendirilmeli ve doğru anlaşılmalıdır. Çünkü bu, karnenin işlevi açısından son derece önemlidir. Karne, öğrencinin başarılı ya da başarısız olarak etiketlendiği bir belge değil; öğrencinin bulunduğu eğitim ortamında ondan beklenen bilgi ve beceri alanındaki yeterlilikleri ne derece gösterdiğine ilişkin bir değerlendirmedir.

İnsanın doğasında önemsenmek, değerli olmak, birey olarak değerli kılınmak önemlidir. Çevremizce beğenilmek ve takdir edilmek, herkes için istenilen hoşnut edici bir durumdur. Hele de saygı ve değer görmek isteyen bir bireyseniz ve “KARNE” adı altında bir değerlendirmeye tabi tutuluyorsanız, takdir görmek özellikle de anne ve babadan takdir görmek çok daha önemli bir hale gelir.

Doğal olarak anne ve baba, çocuğun bireysel kapasitesinin elverdiği oranda yapabileceğinin en iyisini yapmasını bekler. Çocuğunuz ise bu beklentinin farkındadır ve bunun kaygısını yaşar. Tıpkı sınav dönemlerinde yaşadığı ya da karnenin öncesi ve sonrasında olduğu gibi. Aslında her anne ve baba karne günü, bu konuya kendi bakış açısına göre tepki verir. Karne ile ilgili olarak “önemli bir konu değil” mesajı verilebildiği gibi, “çok önemli olduğu” mesajı da verilebilir. Bazen önemsememek ve beklentilerin dile getirilmemesi, bazen de aşırı önemsemek çocuklarımıza yanlış mesaj verebilir. Bu konudaki en uygun dozu yine anne baba bilir ve buna uygun davranır. Ancak, unutmamamız gereken en önemli şey kendi isteklerimizin, çocuğumuzdan beklentilerimizin makul beklentiler olup olmadığıdır. Bu noktada çocuğun okul başarısını etkileyen etmenler unutulmamalıdır; ders çalışma alışkanlığı olup olmadığını, derslerinde başarılı olma konusunda istekliliği ve zihinsel kapasitesi, öğrenme becerisi, öğretmenlerin ve anne-babanın çocuktan beklenti ve tutumları gibi.

  Eve gelecek olan karneler sadece çocuklarımızın karneleri değil, onlar bizlerin de karneleri. Yani annelerin, babaların, okulların ve hatta eğitim sistemimizin karneleri. Zayıf olan karnelere kızmadan önce bir düşünmemiz gerek. Anne baba olarak, en başından çocuğumuzu yetiştirirken kendi sorumluluğunu bilecek, ödevini, dersini sahiplenecek bir çocuk olması için gerekli temeli ona verdik mi? Yıl boyu okulla, çocuğumuzun sorunlarıyla ilgilendik mi? Çocuğumuzun başarısız olma nedenlerini araştırıp, ona yardımcı olmaya çalıştık mı? Baş edemediğimiz durumlarda uzmanlardan yardım aldık mı? Yoksa bunları hiç düşünmeden sadece ders çalış demekle mi yetindik? Çocuğumuza kızıp, faaliyetlerini yasaklayıp, ama sorunu görmezden gelerek suçlayarak, beklediysek, şimdi karnedeki payımızı görme zamanıdır. 

 NE YAPMALIYIZ?

        Çocuğun gelişimi ile ilgili olan herkesin kendisine Bu yetersizlikleri gidermek için ne yapmalıyız? sorusunu sorması Anne-babalar olarak kendi öğrencilik yıllarımızı ve kendi karnelerimizi hatırlayıp, çocuğumuza empati kurmaya çalışmalıyız.

        Karne iyise hep birlikte mutlu olacağız. Ama kötüyse henüz geç değil. Yapılanları, yapılamayanları ve yapılması gerekenleri düşünüp, tatili planlama zamanıdır. Aile olarak, saydığımız şeyler için gönlümüz rahat Hepsini denedik diyemiyorsak bizim de zayıflarımız çok fazla demektir. Evet, yaptım diyorsak o zaman kızma değil, bu durumu nasıl değiştirebilirizi hep birlikte düşünme zamanıdır. Unutmayın ki umursamaz davransa da, suçu başkalarına atsa da, belli etmese de çocuğunuz üzgündür ve sizi hayal kırıklığına uğrattığının farkındadır.

          Çocuğumuz nasıl bir karneyle gelirse gelsin artık onu üzmeden o andaki psikolojisini göz önünde tutarak şefkatle davranmalıyız. Zaten olan olmuş karne önümüze konmuştur. O anda bunu değiştirmemiz, etkilememiz mümkün değildir. Artık yeni ders yılının hazırlıklarına şimdiden başlanmalı, çocuğumuzun başarılı veya başarısız olmasına etken olan temel unsurları araştırıp ona göre yeni tedbirler almalıyız. Yoksa; çocuğu herhangi bir şekilde cezalandırmak hiçbir şey kazandırmayacağı gibi, çocuğumuzun daha çok perişan olup kendini salmasına ve huysuzlaşmasına sebep olacaktır.

         Çocuğunuz başarısızsa; sonuç ne olursa olsun sevginizi vurgulayın. Onu kardeşleri ve diğer akranları ile kıyaslamayın. Öncelikle çocuğunuzun başarısızlık nedenlerini tespit edin.
Başarısızlığın utancını çocuğunuza yaşatmayın. Bunun yerine çabalaması için onu teşvik edin. Çocuğunuzla yeteneklerine uygun hedefler belirleyin.
         Çocuğunuzun duygu ve düşüncelerini ifade etmesine izin verin. Notlarından çok çabasını ödüllendirin. Her zaman başarısının ardından maddi bir ödül vermeyin. Başarısının başlı başına bir ödül olduğunu vurgulayın.Sonuç olarak:

 

         Değerli Anne-babalar;
         Kendi öğrencilik yıllarınızı ve kendi karnelerinizi hatırlayıp, çocuğunuzla empati kurmaya çalışınız. Unutmayın çocuğunuzun karnesi anne-baba olarak sizin için de bir değerlendirmedir ve her değerlendirme “eksikleri gösteren bir bilgi” dir. Siz kendinize “bu sonuçlar üzerinde benim katkım ne kadar oldu? Hangi davranışlarımızı değiştirmeliyiz? Biz nasıl bir aile ortamı sağlarsak çocuğumuz daha başarılı olabilir?”...diye düşünmeniz için bir fırsattır. Ayrıca tatilin dinlenme, ders ve ödev etkinliklerinin dışında farklı etkinliklerle değerlendirilmesi gerektiği. Çocuklara okuma, tiyatroya gitme, ailesi ile birlikte sosyal ve kültürel etkinliklere katılmasının sağlanmasının doğru bir tatil desteği olacağı unutulmamalıdır.
         Sevgili Öğrenciler;
         Karne sizin sınavlarla ve okuldaki derslere çalışma alışkanlıklarınızla yansıyan performansınızın göstergesidir; kişiliğinizin değil. Başarılıysanız bunun tadını çıkarın ve eğer performansınızdan memnun değilseniz, çalışma alışkanlığınızı gözden geçirerek, çabanızı arttırmalısınız. Bunun için önümüzdeki zamanlar iyi bir fırsattır. Kendinize güvenin, kesinlikle başaracağınıza inanın.


         Tüm anne ve babaların çocuklarıyla mutlu, sağlıklı bir ömür geçirmeleri;

        Tüm öğrencilerimize de başarılı ve mutlu bir gelecek temennisi ile en içten sevgi ve saygılarımı sunarım.

  23/01/2008

   

 

 
Uyarı : (!!!) Herhangi bir ortamda gerek Resimlerimizin gerekse site içeriğimizin, izinsiz kullanılmasi halinde gerekli tüm yasal işlemlere başvurulacaktır.
Web sitemiz sayın Necdet TEPE tarafindan tasarlanmıştır.

http://www.sevdacicek.com    http://www.karayakuplular.tr.gg  )

IP Adresiniz: 3.215.182.36

Hava Durumu 
 
Karayakup köyü için yapılan bu site çalışmalarını nasıl buluyorsunuz?
Pek iyi
İyi
Normal
Kötü
Çok kötü
 
 

 
 
Karayakup köyü derneği çalışmalarını nasıl buluyorsunuz
Çok Başarılı
İyi
Orta
Vasat
Vasatın Altında
 
 

Ziyaret İstatistiği
Bugün : 378
Dün : 562
Toplam : 2.151.584
09.12.2019 16:19:08

Ziyaretçi Defteri
Adınız Soyadınız *
E-mail adresiniz *
Mesajınız *